Pročitajte članak o izuzetnom upisnom uspjehu Gimnazije Tituša Brezovačkog

Autor: Karmen Horvat, 15. 7. 2013.

Pet najboljih: Ni prosjek 5,00 ne garantira upis u ove srednje škole

Srednje škole u Hrvatskoj, posebice gimnazije, žele privući najbolje učenike, ali neke su ipak prvi izbor onih s iznimnim rezultatima.

Gimnazija Tituša Brezovačkog, Zagreb

Za upis nije bilo dovoljno imati sve petice

– Drago mi je da smo napokon došli u tu priču. Ostvarili smo cilj koji smo postavili prije nekoliko godina i u čiju smo realizaciju uložili golem trud – tako je činjenicu da su ušli među pet najtraženijih škola u Hrvatskoj komentirao Damir Jelenski, ravnatelj zagrebačke Gimnazije Tituša Brezovačkog. Zadnji upisan učenik u tu školu imao je 80,41 bod, odnosno za upis nije bilo dovoljno imati sve petice od petog do osmog razreda, nego su usto učenici morali imati i dodatne bodove. – Pola upisanih učenika ima prosjek ocjena 5,0 plus dodatne bodove, a druga polovina u svojim svjedodžbama ima četvorku, ali to nadoknađuju s nekoliko dodatnih bodova. Ove godine upisali smo 112 učenika i sve skupa u sljedećoj školskoj godini u naše školske klupe sjest će 460 učenika – kaže Jelenski. Dodaje da su prije 3-4 godine postavili cilj da budu što bolja škola, ali da u početku nisu mislili da će dospjeti među pet najtraženijih u Hrvatskoj, odnosno među pet škola za koje je, prema podacima mjerodavnog Ministarstva obrazovanja, trebalo imati najviše bodova. U njihovu školu upisana je učenica s čak pet dodatnih bodova, a donijelo joj ih je pohađanje glazbene škole, učenje drugog stranog jezika i zdravstveno stanje. Iako nema ništa protiv dodatnih bodova, ravnatelj Jelenski drži da bi se ipak morali najprije upisati oni čiji je prosjek ocjena 5,0 pa tek nakon njih oni s dodatnim bodovima.

– Imam potpuno razumijevanje za one s glazbenom školom ili zdravstvenim teškoćama, ali mi je teško prihvatiti činjenicu da učenik ima uspjeh 5,0 i ne može se upisati u školu koju želi. Trebaju dodatni bodovi, ali sustav i kriteriji trebaju biti jasno razrađeni – objašnjava Jelenski. Za svoju školu kaže da ima nekoliko prednosti koje su učenici i njihovi roditelji prepoznali – nastava se održava samo ujutro, što je važno za učenike koji su sportaši ili pohađaju glazbenu, plesnu ili još neku drugu paralelnu školu ili dodatnu aktivnost. Osim toga imaju dodatnu nastavu iz, kako Jelenski kaže, zahtjevnijih predmeta – matematike, hrvatskog, engleskog i drugih kako bi se učenici što bolje pripremili za polaganje državne mature.

– Prošle godine naši učenici bili su prvi na listi za upis na brodogradnji, povijesti i hrvatskom jeziku – ponosno kaže Jelenski. Tom 46-godišnjem profesoru geografiju počeo je treći mandat ravnatelja, a ono što u budućnosti najviše želi jest da učenici, roditelji i profesori pri dolasku u školu i odlasku iz nje budu nasmijani.

Više pročitajte u članku: Pet najboljih: Ni prosjek 5,00 ne garantira upis u ove srednje škole večernjeg lista.

Foto: Peter Glebov/Pixsell

« Travanj 2024 »

Gimnazija Tituša Brezovačkog Zagreb / Habdelićeva 1 , HR-10000 Zagreb / www.gimnazija-osma-tbrezovackog-zg.skole.hr / ured@gimnazija-osma-tbrezovackog-zg.skole.hr