KNJIŽNA BOOKA - svečanost knjige i čitanja

Knjižna booka 2020. - svečanost knjige i čitanja

1. listopada 2020.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica

U auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice, 1. listopada održana je manifestacija Knjižna booka 2020. koja se, zbog epidemiološke situacije, nije mogla održati početkom travnja.

Tako je prvim danom listopada ujedno obilježen i početak Međunarodnoga mjeseca školskih knjižnica.

Aula Nacionalne i sveučilišne knjižnice postala je izložbeni prostor za radove učenika osnovnih i srednjih škola. Našu gimnaziju predstavili su likovni i literarni radovi učenika 3. b razreda (Bruna Ciceli, Sofija Tomas, Meri Jurjević, Tin Pišonić, Marta Lugarić i Sara Puljić)  pod mentorstvom Sandre Vukić Gjeldum, prof. Učenici su kreativnim likovnim i pjesničkim radovima predstavili svoj doživljaj petrarkističke poezije i petrarkističkih motiva koje su obrađivali u 2. razredu.

Radovi naših učenica Marte Bandur i Nore Kostelnik Pogačnik  nagrađeni su u kategoriji učenika srednjih škola na literarnim natječajima Kanižajada Limačijada i Posadi priču! Oba natječaja provedena su još ovoga proljeća.

Marta Bandur, zbog obveza na fakultetu, nije bila u mogućnosti sudjelovati u programu Knjižne booke. Stoga je poslala video i audiozapis svojega rada  Danici, koji je nagrađen na natječaju Posadi priču. Nagradu preuzima naknadno.

Nori Kostelnik Pogačnik   dodijeljena je nagrada za Petrarkističku pjesmu  koja je nagrađena na natječaju Kanižajada Limačijada.

Program ovogodišnje Knjižne booke dodatno je obogatio video i audiozapis glazbenoga nastupa  Nore Kostelnik Pogačnik na klaviru (D. Šostakovič, Tri fantastična plesa - dio  virtualnoga koncerta učenika Gimnazije Tituša Brezovačkog  od  22. svibnja 2020.)

Zbog naročito strogih epidemioloških mjera koje se provode u osnovnim i srednjim školama RH, članovi organizacijskoga odbora odlučili su na ovogodišnju svečanost Knjižne booke pozvati samo nagrađene učenike i mentore iz srednjih škola Grada Zagreba.

Među njima su, eto, bile čak dvije naše učenice. Čestitamo im!

Izvor fotografije: NSK

Osvrt na Knjižnu booku na mrežnim stranicama

Hrvatske udruge školskih knjižničara

Izvor fotografije: NSK

Knjižna booka u Školskim novina br. 34 - 35 od 3. studenoga 2020.

KNJIŽNA BOOKA - svečanost knjige i čitanja

Nacionalna i sveučilišna knjižnica

2. travnja 2019.

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici održana  je 2. travnja 2019. još jedna manifestacija  „Knjižna booka“. Slavlje knjige i čitanja okupilo je učenike osnovnih i srednjih škola iz cijele Lijepe Naše.

Na završnoj svečanosti literarnoga natječaja „Kanižajada Limačijada“ naše dvije učenice, Nora Kostelnik Pogačnik, 1.d i Anja Prižmić, 2.b osvojile su 2. i 3. nagradu  u kategoriji učenika srednjih škola. Natječaj je posvećen pjesniku Paji Kanižaju pa su svi nagrađeni, uz knjige,  na dar dobili i leptir-mašnu, rad akademske kiparice Marije Vuletić.

U programu „Knjižne booke“ sudjelovali su i naši učenici 1.b, 1.d, i 2.b razreda čitajući svoje kratke priče, epigrame i pjesme (Stela Petlevski, Sofija Tomas, Leona Barić, Nika Klanfar, Tibor Csik, Franka Karačić, Pia Nikolić, Ana Milović i Maja Vuković).

Helena Čačić, 3.c intervjuirala je poznatu književnicu Julijanu Matanović.

Aulu Nacionalne i sveučilišne knjižnice, i ove godine, obogatili su likovni radovi  naših maturanata Astrid Jakšić, Ane Nanković i Franka Lončara koji su izložili skice i crteže (grafika u tehnici bakropisa) s motivima iz književnih djela. Mentorica: Vlasta Sokolić, prof.

KNJIŽNA BOOKA 2018.

27. 3. 2018.

u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici

U organizaciji Hrvatske udruge školskih knjižničara održana je još jedna Knjižna booka u velikoj  auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Manifestacija se održava već četvrtu godinu povodom Međunarodnoga dana dječje knjige i rođendana H. C.Andersena.

U bogatome programu sudjelovali su i naši učenici, i to svojim likovnim radovim na temu glagoljice i ilustracijama Pupačićeve pjesme Zaljubljen u ljubav. Predstavljena je mala izložba glagoljičnih slova u tehnici glinamola s radionice Zapis(i) u kamenu čiji su autori: Sara Vrdoljak, Ana Nanković i Luka Prostran iz 3.b razreda te Demijan Bzik, Ivan Domjančić, Filip Filošević, Fran Ogrinšak, Leo Potkonjak i Fran Šribar iz 3.d razreda.

Učenica Nika Latinčić, 3.a recitirala je pjesmu Vunena žena Dorte Jagić.

Također, naši učenici izveli su scensku adaptaciju Naša Antigona prema ulomcima Sofoklove Antigone. Nastupali su učenici 1.d razreda: Dino Marenjak, Nikolas Jarić, Ivan Simić, Luna Mayer, Ana Ilievska, Andrea Gudelj i Ante Mudrinić.

KNJIŽNA BOOKA 2017.

Knjižna booka

3. travnja 2017.

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici održana je manifestacija "Knjižna booka". Riječ je o svečanosti knjige i čitanja koja se održava početkom travnja, povodom rođendana Hansa Christiana Andersena (2. travnja).

Ove godine manifestaciju su obogatili i nastupi srednjoškolaca.

Naši učenici oduševili su prisutne svojim likovnim radovima, recitiranjem poezije i scenskim nastupom.

Likovne radove na temu likova iz književnih djela predstavili su: Astrid Jakšić, Lara Leko, Tea Dervišević, Franko Lončar i Mihael Petrinjak. Mentorica: Vlasta Sokolić, prof.

Vjekoslav Belanić, jedan od nagrađenih učenika na literarnom natječaju "Kanižajada - limačijada", recitirao je svoju pjesmu "Poeta suvremenog svijeta".

Lovro Rimac izveo je monolog baruna Münchausena i oduševio svojim scenskim nastupom.

Helena Čačić dala je svoju viziju Sofoklove" Antigone" u stilu hip-hopa.

« Studeni 2020 »