Posjet Vukovaru - Gradu heroju

Autor: Karmen Horvat, 18. 10. 2013.

Nastavljajući dugogodišnju tradiciju, mi - učenici i profesori Gimnazije Tituša Brezovačkog - i ove smo godine posjetili Vukovar - Grad heroj, kako bismo iskazali poštovanje velikoj žrtvi Domovinskog rata.

Započeli smo svoj komemorativni posjet u Bolnici, u čijim je podrumskim prostorima vjerno rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada 1991. godine u Domovinskom ratu. Danas, podrum je organiziran kao Mjesto sjećanja - Vukovarska bolnica 1991. g.

Zanimljivo, lutke predstavljaju tri bebe rođene u vukovarskoj bolnici za vrijeme opsade, a prilikom našeg posjeta saznali smo kako su sve tri preživjele te su ljetos dvije od njih rodile upravo u ovoj bolnici!

U samom središtu Vukovara, na ušću Vuke u rijeku Dunav, podignut je spomenik autora Šime Vidulina u obliku križa, za sve one koji su svoj život dali za slobodnu i neovisnu Hrvatsku. Na mjestu gdje se uvijek pružao pogled na široku, moćnu rijeku, sada stoji bijeli križ – kao simbol i kao uspomena.

Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata položili smo vijenac i zastali na mjestu najveće masovne grobnice u Europi nakon Drugog svjetskog rata. Simbol groblja, na kojem su pokopane cijele generacije, prizor je 938 bijelih križeva koji simboliziraju žrtve koje su ovdje ekshumirane.

Svoj smo komemorativni posjet završili na Ovčari, nekadašnjoj farmi, a današnjoj masovnoj grobnici. Na ovom je mjestu ubijeno 263 ranjenika i pripadnika medicinskog osoblja odvedenih iz vukovarske bolnice.

Vukovar smo napustili puni poštovanja, osjećaja zahvalnosti i nade u bolju i zajedničku budućnost Grada heroja.

Više fotografija pogledajte u našoj foto-galeriji: Vukovar 2013.

« Travanj 2024 »

Gimnazija Tituša Brezovačkog Zagreb / Habdelićeva 1 , HR-10000 Zagreb / www.gimnazija-osma-tbrezovackog-zg.skole.hr / ured@gimnazija-osma-tbrezovackog-zg.skole.hr